Do najważniejszych zadań Powiatowego Zarządu Dróg w Koszalinie zgodnie z ustawą o drogach publicznych należą:
W zakresie zarządzania drogami:
1. Opracowanie projektów planów rozwoju sieci drogowej.
2. Opracowywanie projektów planów finansowania budowy, utrzymania i ochrony dróg oraz obiektów mostowych.
3. Pełnienie funkcji inwestora.
4. Utrzymanie nawierzchni, chodników, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających nich i innych urządzeń związanych z drogą.
5. Realizacja zadań w zakresie inżynierii ruchu.
6. Koordynacja robót w pasie drogowym.
7. Wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, na zjazdy z dróg, na przejazdy po publicznych pojazdów z ładunkiem lub bez ładunku o masie, naciskach osi lub wymiarach przekraczających wielkości określone w odrębnych przepisach oraz pobieranie opłat i kar pieniężnych.
8. Prowadzenie ewidencji dróg i drogowych obiektów mostowych.
9. Przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów mostowych.
10. Wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających,
11. Przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników.
12. Wprowadzanie ograniczeń bądź zamykanie dróg i mostów dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia.
13. Zimowe utrzymanie dróg.
14. Przygotowanie warunków zamówień publicznych wraz z procedurami przetargowymi, realizacja przetargów, nadzór nad realizacją zadań i odbiór zrealizowanych zadań.
W zakresie zarządzania ruchem
1. Wprowadzenie tymczasowych ograniczeń lub zakazów ruchu na drogach powiatowych w nagłym przypadku awarii urządzenia w pasie drogowym lub w jego pobliżu, w wyniku której nastąpiło zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub możliwość wystąpienia szkód materialnych.
2. Podejmowanie działań i czynności w zakresie wprowadzenia oznakowania pionowego, poziomego, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu na drogach.
3. Sprawowanie nadzoru i kontroli w zakresie prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszelkich znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego umieszczonych na drogach powiatowych i gminnych.
4. Współpraca z innymi zarządami dróg, policją i zarządem kolei w zakresie bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami publicznymi.
5. Opiniowanie projektów organizacji ruchu na drogach powiatowych.
Uwaga :
Lustra drogowe są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu, które poprawiają widoczność na skrzyżowaniach.
Mogą również służyć pomocą kierowcom włączającym się do ruchu z posesji prywatnych.
W tym przypadku należy mieć świadomość, iż montaż lustra drogowego jest zadaniem właściciela terenu, z którego prowadzi zjazd.
Zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj. Dz. U. z 2021poz. 1376 z późn. zm.) utrzymanie zjazdów z drogi publicznej należy do właściciela nieruchomości przyległej do drogi lub jej użytkownika.
Mając na uwadze definicję pojęcia utrzymania drogi, zawartą w art. 4 pkt 20 ustawy o drogach publicznych, i posługując się wykładnią per analogiam,
należy stwierdzić, że utrzymywanie zjazdu polega na wykonywaniu robót konserwacyjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym również odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.
Tym samym instalowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu, a do takich zalicza się lustra drogowe, należy do obowiązków właściciela parceli, na której urządzony jest zjazd.
Projekt zmiany stałej organizacji ruchu uwzględniający planowane lustro drogowe należy przedłożyć do zaopiniowania właściwemu Zarządowi Dróg oraz komendzie Powiatowej Policji, a po pozytywnym zaopiniowaniu należy złożyć projekt do zatwierdzenia w Starostwie Powiatowym.
Dopiero zatwierdzony projekt stałej organizacji ruchu stanowi podstawę do umieszczenia lustra drogowego w pasie drogi powiatowej.
Strona internetowa została dostosowana do standardu WCAG 2.0 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.