Przejdź do treści

Dostęp do Informacji Publicznej

Powiatowy Zarząd Dróg w Koszalinie

Poradnik interesanta

Informacja na temat zajęcia pasa drogowego na terenie Gminy Mielno - pismo

Druki do pobrania

Rejestry; Ewidencje; Archiwa

Przedmiot i zakres działania

Zima 2021/2022

Kontrole

Przetargi na zbycie drzew

Zamówienia Publiczne

Zbywanie majątku

Nabór pracowników

Petycje

Biuletyn Informacji Publicznej

Informacja publiczna przetworzona

Zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2015r. , poz. 2058 z późn. zm.) prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji publicznej przetworzonej w takim zakresie , w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Ustawa nie definiuje jednak terminu informacji publicznej przetworzonej.Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych informacją przetworzoną jest informacja, którą na dzień złożenia wniosku Powiatowy zarząd Dróg w Koszalinie nie dysponuje.

Informacja przetworzona, to taka informacja, która została przygotowana specjalnie dla wnioskodawcy według wskazanych przez niego kryteriów.
W efekcie „przetworzenia dochodzi do powstania jakościowo nowej informacji (dokumentu). Na informację publiczną przetworzoną składa się pewna suma tak zwanej informacji publicznej  prostej, dostępnej bez wykazywania interesu publicznego.

W sytuacji, gdy Powiatowy Zarząd Dróg w Koszalinie nie dysponuje na dzień złożenia wniosku gotową informacją, a jej udostępnienie wymaga podjęcia dodatkowych czynności polegających na sięgnięciu np. do dokumentacji źródłowej, wtedy wytworzenie żądanej treści wskazywać będzie na proces jej przetworzenia.
Wówczas żądana informacja  będzie miała charakter informacji przetworzonej, tj. takiej, która co do zasady wymaga dokonania stosownych analiz, obliczeń, zestawień statystycznych połączonych z zaangażowaniem w ich pozyskanie określonych środków osobowych i finansowych.
W takim przypadku zastosowanie będzie miał art. 15 ustawy o dostępie do informacji publicznej a wysokość opłaty ustalana będzie indywidualnie dla każdego wnioskodawcy.

W przeciwieństwie do informacji prostej, przy której od osoby chcącej ją uzyskać nie wolno żądać wskazania interesu prawnego lub faktycznego, udostępnianie informacji przetworzonej wymaga wykazania, że jej uzyskanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Wnioskodawca musi więc wykazać, że informacja, którą zamierza uzyskać nie dotyczy wyłącznie jego interesu ale, że działa on w interesie publicznym a sprawa, o której chce zostać poinformowany ma szczególne – realne znaczenie dla funkcjonowania określonych struktur publicznych w określonej dziedzinie życia publicznego i może wpływać na poprawę i usprawnienie wykonywania zadań publicznych dla dobra wspólnego danej społeczności.